Bezpieczna aborcja medyczna

Jak dokonać bezpiecznej aborcji medycznej (aborcji farmakologicznej) w Polsce

 

Najprostszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z organizacjami kobiecymi zajmującymi się codziennie problemami aborcji i antykoncepcji w Polsce i na świecie takimi jak Women Help Women:

https://womenhelp.org/

pisząc na adres info@womenhelp.org

https://www.facebook.com/womenhelpwomeninternational?ref=hl

lub

Kobiety w Sieci

http://www.maszwybor.net/

https://www.facebook.com/kobiety.wsieci

Ponizsze informacje oparte są

na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Każdej z nas może zdarzyć się zajść w niezplanowaną ciążę. Tzw. wpadka, przypadkowy stosunek z niewłaściwa osobą, zawodzi wybrana metoda antykoncepcji (żadna metoda nie jest skuteczna w 100%)… Kobieta znajduje się nagle w niezwykle trudnej i stresującej sytuacji, ale w wielu przypadkach wie po prostu, że aborcja jest jedynym możliwym w tym momencie rozwiązanim. Co roku ponad 42 miliony kobiet na całym świecie decyduja się na aborcję. Jeśli ty również znalazłaś się w takiej sytuacji, jeśli potrzebujesz pomocy dla siebie lub dla kogoś bliskiego, zapoznaj się prosimy z informacjami zawartymi na tej stronie. Oparte są ona na badaniach naukowych i wyjaśnią ci w prosty i obiektywny sposób jakie rozwiązania możliwe są w tej sytuacji.

Immagine

Czym różni się aborcja medyczna od aborcji chirurgicznej?

W szpitalach i w klinikach w wielu krajach świata kobieta potrzebująca aborcji może wybrać pomiedzy dwoma metodami: zabiegiem chirurgicznym i aborcją medyczną (farmakologiczną) przy użyciu lekarstw. Żadna z tych dwóch metod nie jest lepsza lub gorsza, kobiety mogą wybrać jedną znich z nich biorąc pod uwagę własne zapotrzebowania i preferencje. O ile pierwsza metoda musi być wykonywana w warunkach szpitalych, aborcja medyczna może zostać przeprowadzona przez kobietę w zaciszu własnego domu: kliniki aborcyjne w Europie Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych po przeprowadzaniu krótkiego wywiadu z kobietą i wizyty lekarskiej oferują jej lekarstwa, które zażywa ona w domu. Nie jest więc prawdą, że aborcja medyczna jest metodą niebezpieczną lub wręcz szkodliwą, jeśli przeprowadzona ona zostanie bez dozoru lekarza.

Lekarstwa, o których mowa, nazywaja się mifepristone i misoprostol. Zaleca się dwie metody bezpiecznej i skutecznej aborcji medycznej:

 • Zastosowanie mifepristone i misoprostolu (98% skuteczności)

 • Zastosowanie samego misoprostolu (84% skuteczności)

Przyjęcie mifepristone z misoprostolem lub samego misoprostolu wywoła proces podobny do naturalnego poronienia: wystąpią skurcze macicy i zostanie wydalony zarodek. Procesowi aborcji towarzyszy krwawienie oraz wydalanie skrzepów.

Gdzie zdobyć lekarstwa?

Jeśli jesteś w ciąży nie dłużej niż 9 tygodni i jesteś zdecydowana dokonać aborcji, a mieszkasz w Polsce i nie masz dostępu do lekarstw lub usług aborcyjnych, możesz skontaktować się z organizacją o nazwie Women Help Women (Kobiety Pomagajace Kobietom) przechodząc na ich stronę internetową

https://womenhelp.org/

lub pisząc na ich adres info@womenhelp.org

Jest to międzynarodowa organizacja no-profit, która pomaga kobietom w krajach, gdzie aborcja jest nielegalna lub niedostępna. Wolontariusze tej organizacji odpowiedzą na twoje maile po polsku i pomogą ci w otrzymaniu tabletek poronnych, zarówno mifepristone jak misoprostolu, przy użyciu których będziesz miała największe szanse na powodzenie aborcji (ponad 98%). Zostaniesz poproszona o przekaznie darowizny na rzecz ich serwisu, darowizna ta będzie jednak niższa niż ceny lekarstw poronnych na czarnym rynku. Dzięki darowiznom pomoc od Women Help Women otrzymuja również kobiey bez żadnych środków! Women Help Women może pomóc ci również w zdobyciu tanich środków antykoncepcyjnych (pigulki antykoncepcyjnej, antykoncepcji po stosunku, prezerwatyw).

Jeśli szukasz pomocy lub jeśli potrzebujesz jedynie odpowiedzi na nurtujące cię pytania i wątpliowosci, napisz do nich. Otrzymasz natychmiastową odpowiedź i pewną i praktyczną pomoc.

Jak zażywa się się lekarstwa poronne?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, aby skutecznie przeprowadzić aborcję medyczną do końca 9 tygodnia ciąży potrzebnych jest

1 tabletka mifepristone (200mg) i 4 tableteki misoprostolu (4 x 200μg).

Lekarstwa należy zastosować w nastepujący sposób:

 • Mifepristone należy połknąć popijając wodą.

 • 24 godziny po przyjęciu mifepristone kobieta powinna umieścić 4 tabletki Misoprostolu w jamie policzkowej (przestrzeń między dziąsłem, a policzkiem)

 

Zaleca się trzymać tabletki w jamie policzkowej przez około 30 minut, aż do ich rozpuszczenia. Podczas tych 30 minut, gdy tabletki rozpuszczają się, nie należy jeść ani pić. Po 30 minutach można połknąć pozostałości tabletek, jeśli nie rozpuściły się jeszcze do końca.

Przed i po przyjęciu misoprostolu można normalnie jeść i pić.

Być może jesteś w stanie zdobyć samodzielnie środek o nazwie misoprostol. Do 12 tygodnia ciąży aborcji medycznej można dokonać również używając jedynie tego lekarstwa, jest ona jednak nieco mniej skuteczna (ok. 84% skuteczności). Pamietaj, że tableteki poronne muszą pochodzić z apteki, kobiety w Polsce spotykają się niezwykle często z handlarzami oferującymi fałszywe środki i oszukującymi kobiety w potrzebie. W Polsce misoprostol sprzedawany jest w aptekach na receptę pod nazwami handlowymi Arthrotec lub Cytotec. Kobieta powinna zażyć go w nastepujący sposób:

Potrzebnych jest 12 tabletek misoprostolu po 200 mikrogramów każda.

 • Należy umieścić pierwsze 4 tabletki po 200 mcg misoprostolu (w sumie 800 mcg) pod językiem. Tabletek nie należy połykać przez przynajmniej 30 minut, aż do momentu kiedy się rozpuszczą. (Można przełykać ślinę, ale NIE tabletki. Po upływie 30 minut można połknąć pozostałości tabletek.)
 • Po 3 godzinach należy umieścić kolejne 4 tableteki Misoprostolu pod językiem. Nie trzeba połykać tabletek przez przynajmniej 30 minut, aż do ich rozpuszczenia.
 • Po upływie kolejnych 3 godzin należy umieścić po raz trzeci 4 tabletki misoprostolu pod językiem i rozpuszczać je tam przez przynajmniej 30 minut.

 

Pomiędzy kolejnymi dawkami misoprostolu można normalnie jeść i pić.

 

Więcej informacji na temat aborcji medycznej znajdziesz na stronie

https://consult.womenhelp.org/pl/page/377/questions-and-answers#abortion

jak również w języku angielskim w dokumentach opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (Word Health Organization)

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/70914/1/9789241548434_eng.pdf

 

Jeżeli chcesz porozmawiać na temat aborcji, możesz również skontaktować się telefonicznie z organizacją Kobiety w Sieci dzwoniąc na numer ich infolinii:

(0048) 725 892 134

Czy aborcja medyczna jest bezpieczna dla mojego zdrowia?

Badania naukowe jak te cytowane powyżej wykazują, że aborcja medyczna jest bardzo bezpieczna i skuteczna w całym pierwszym trymestrze ciąży (do 12 tygodnia). Ryzyko komplikacji jest bardzo niewielkie (ok. 2-3% przypadków), kobiety rzadko potrzebuja pomocy lekarskiej w trakcie lub po zabiegu. W razie potrzeby pomocy może im udzielic jakakolwiek jednostka medyczna zajmująca się poronieniami, a kobieta nie musi przyznawać się do przeprowadzenia aborcji, gdyż leczenie jest identyczne tak w wypadku powikłań po poronieniu jak po aborcji medycznej. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia aborcji medzycznej (np. przewlekłe choroby krwi czy niewydolność wątroby, ciąża pozamaciczna), o których kobiety zazwyczaj wiedzą.

Aborcja medyczna jest dużo bezpieczniejsza niż poród.

Co stanie się jeśli jestem w ciąży dłużej niż 9 tygodni?

Zdarza się, ze kobiety decydują się na aborcję również w poźniejszych ciążach. Musisz pamiętać, że wraz z dlugością ciąży wzrasta ryzyko komplikacji i niepowodzenia aborcji. Kobieta musi być na to przygotowana, musi zawczasu zapewnić sobie opiekę i pomoc na wypadek powikłań. Przeprowadzanie aborcji medycznej w ciąży dluższej niż 20-tygodniowa jest odradzane, istnieje wtedy bowiem ryzyko wydalenia żywego płodu.

Co dzieje się po zażyciu lekarstw?

Po zażyciu lekarstw kobieta powinna spodziewać się krawawienia i skurczy. Silny ból i silne krwawienie występują zazwyczaj przez kilka pierwszych godzin po zażyciu lekarstw, po czym powoli mijają. Są to takie same objawy jakie wystąpiłyby podczas poronienia naturalnego. Lekkie krwawienie może utrzymywać się przez nawet 2-3 tygodnie. Jeżeli aborcja przebiega bez problemów, wizyta kontrolna u lekarza nie jest konieczna, kobieta na ogół wie sama czy doszło do poronienia (zauważa wydaloną tkankę i brak objawów ciążowych); wyniki aborcji można również potwierdzić testem ciążowym lub badaniem krwi. Kontrola lekarska konieczna jest gdy:

 • Krawawienie jest bardzo intensywne (przez 2 lub 3 godziny z rzędu kobieta zużywa 2 lub 3 podpaski typu maxi na godzinę).

 •  Występują silne bóle brzucha, które nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych lub utrzymują się nawet 2-3 dni po przyjęciu misoprostolu.
 • Pojawia się gorączka powyżej 39º kiedykolwiek podczas zabiegu, albo gorączka 38º utrzymująca się ponad 24 godziny.
 • Pojawia się niepokojąca, nietypowa wydzielina z pochwy.

 

Udając się do lekarza lub na pogotowie kobieta nie musi zaznaczać, że zażyła lekarstwa. Może powiedzieć, że doszło do poronienia samoistnego. Objawy i leczenie ewentualnych powikłań poronienia i aborcji są dokładnie takie same.

Misoprostol nie może być wykryty w krwi lub w ciele kobiety już po kilku godzinach od jego zażycia. Nawet jeśli w szpitalu będą twierdzić, że lekarstwa są wykrywalne, nie będzie to prawdą.

 

Czy coś grozi mi za przeprowadzenie aborcji?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nic. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że w Polsce kobiety nie podlegają żadnej odpowiedzialności prawnej za przeprowadzenie aborcji, karane są jedynie osoby, które im pomagają, np. lekarze. Legalne jest również sprowadzanie niewielkich iości lekarstw z zagranicy na własny użytek. Aborcja jest w Polsce tematem tabu, stąd zapewne wynika niedoinformowanie i mity na jej temat.

Co powoduje, że kobiety decydują się na aborcję?

Powodów jest tyle, ile kobiet dokonujących aborcji. Te najczęściej wymieniane to trudna sytuacja materialna, niewłaściwy moment na dziecko, niewłaściwy wiek (za młoda lub za stara na dziecko), brak pomocy ze strony partnera… Decyzja o aborcji nie jest łatwa i jeśli kobieta wybiera to wyjście oznacza to, że nie ma innego rozwiązania. Ciekawe jest, że większość kobiet decydujących się na aborcję jest już matkami.

W Polsce, tak jak w innych krajach gdzie aborcja nie jest dozwolona, decyzja o aborcji jest często jeszcze trudniejsza. Kobieta musi brać pod uwagę olbrzymią presja społeczną, często nie może liczyć na pomoc ani bliskich ani tym bardziej personelu medycznego. Ograniczenie dostępu do aborcji nie powoduje jednak zmniejszenia ilości zabiegów dokonywanych co roku przez kobiety z Polski. Według organizacji pozarządowych ich numer nie obniża się, obniża się natomiast bezpieczeństwo zabiegów wykonywanych często w mało konfortowych warunkach tzw. podziemia aborcyjnego.

Nie pozwól, aby presja społeczna, religia czy jakiekolwiek inne instytucje lub osoby decydowały o twoim życiu i zdrowiu. To jest twoje ciało, to jest twoja decyzja! Napisz do Women Help Women!

https://womenhelp.org/

info@womenhelp.org

Mity na temat aborcji medycznej

 • Czy decyzja o aborcji jest zawsze bolesna i naznaczy mnie z psychologicznego punktu widzenia?

Jest to fałszywa opinia. Dla niektorych kobiet decyzja o aborcji jest trudna, inne podejmują ja błyskawicznie, bo wiedzą, że jest to dla nich jedyny możliwy wybór. Testy psychologiczne kobiet po aborcji wykazują, że najcześciej pojawiającym uczuciem jest ulga, a zdecydowana większość kobiet nie doświadcza zwykle żadnych długotrwałych negatywnych skutków psychologicznych w związku z przerwaniem ciąży. Poczucie winy narzucone jest nam często przez otoczenie, nie jest związane z naszymi prawdziwymi odczuciami.

 • Ryzyko przeprowadzenia aborcji medycznej w domu jest zbyt duże

Jak już pisałam wcześniej, ryzko jakie ponosi kobieta podczas porodu jest dużo wyższe niż to podczas prawidłowo przeprowadzonej aborcji medycznej w pierwszych 12 tygodniach ciąży. W większości przypadków kobiety opisuja proces aborcji medycznej jak nieco silniejszą i bardziej bolesną miesiaczkę. W przeciwnym wypadaku dlaczego kliniki na całym świecie pozwalałyby kobietom na zażywanie lekarstw poronnych w domu? Jest to naprawdę bezpieczna procedura, która przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności może zostac przeprowadzona przez większość kobiet potrzebujących aborcji. Interwencja lekarska konieczna jest jedynie w rzadkich przypadkach komplikacji, w olbrzymiej większości przypadków macica po aborcji jest w stanie oczyścić się samodzielnie.

 • Po przeprowadzeniu aborcji medycznej nie będę mogła mieć dzieci

Bzdura! Aborcja medyczna nie ma żadnego wpływu na zdolność poczęcia i donoszenia ciąży w przyszłości. Po aborcji owulacja powraca niemal natychmiast (na ogół w ciągu 2-3 tygodni), kobieta może więc natychmiast ponownie zajść w ciążę.

Napisz pierwszy komentarz...

Komentarze zamknięte...